Pioneers in the industry, we offer automatic block making machine in india, brick making machine supplier in india, brick making machine manufacturer in kapurthala, brick making machine price, fly ash brick making machine price and brick making machines from India.
₹ 4180000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Capacity | 2000-2500 Blocks per hour |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Mild Steel |
| Power | 42 HP |
| Model Name/Number | FAM-1800 |
| Block Type | Paver |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | MIXWELL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We hold expertise in offering the superior quality Automatic Block Making Machine. We have used advanced fly ash brick making mechanism that operates on conveyor feeder and in built vibrators. Further, this machine features complete mild steel construction and superior output capacity.
₹ 3600000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (Bricks Per Hour) | 1500 Bricks |
| Automation Grade | Automatic |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Type | Solid |
| Brand | MIXWELL |
| Warranty | 1 Year |
| Tolerance | 1 mm |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | FLY ASH BRICK AND BLOCK |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3230000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (Bricks Per Hour) | 2000 Bricks |
| Automation Grade | Automatic |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Type | Solid |
| Brand | MIXWELL |
| Warranty | 1 Year |
| Tolerance | 1 mm |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | FLY ASH BRICK AND BLOCK |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3000000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity (Bricks Per Hour) | 2000 Bricks |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Type | Solid |
| Brand | MIXWELL |
| Warranty | 1 Year |
| Tolerance | 1 mm |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | FLY ASH BRICK AND BLOCK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2700000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 1000 Bricks per Hour |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Type | Solid |
| Warranty | 1 Year |
| Brick Raw Material | Concrete |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2700000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity (Bricks Per Hour) | 2000 Bricks |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Type | Solid |
| Brand | MIXWELL |
| Warranty | 1 Year |
| Tolerance | 1 mm |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | FLY ASH BRICK AND BLOCK MACHINE |
₹ 2400000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Hollow |
| Production Capacity | 1000 Per Hour |
| Warranty | 1 Year |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | Fly Ash Brick Making Machine |
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 1500 Per Hour |
| Brick Type | Solid |
| Brand | Mixwell |
| Warranty | 1 Year |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | Fly Ash Brick Making Machine |
₹ 2700000 / Set Get Latest Price
| Capacity (Bricks Per Hour) | 1000 Bricks |
| Automation Grade | Automatic |
| Method | Vibro-Hydraulic Press |
| Production Capacity | 1000 Per Hour |
| Brick Type | Paver |
| Brand | Mixwell |
| Warranty | 1 Year |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | Fly Ash Brick Making Machine |
Hardic N. Panchal (Business Director)
Hardic Machinery
North Side, 24, Shreeji Ind Estate, Bakrol Bujrang Road, Bakrol, NR. Sankalp Ind Estate
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India