Our product range includes a wide range of fully automatic brick making machine and automatic brick making machine price in bangladesh.
₹ 2600000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Capacity | 1000-2500 PER HOUR |
| Brick Type | Paver |
| Brand | MIXWELL |
| Warranty | 1 Year |
| Tolerance | 1 mm |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Model Name/Number | FAM-1800 |
Minimum order quantity: 1 Piece
We hold expertise in offering the superior quality Fully Automatic Brick Making Machine. We have used advanced fly ash brick making mechanism that operates on conveyor feeder and in built vibrators. Further, this machine features complete mild steel construction and superior output capacity.
₹ 5350000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Vibro |
| Capacity (Bricks Per Hour) | 2000 Bricks |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Pallet Size | 600x300x25xmm |
| Total Power Required | 31.5 HP |
| Brick Size | 230 x 110 x 75 mm (with frog) |
| Production Capacity | 1680 bricks/hour |
| No Of Bricks per Stroke | 4 |
| No Of Strokes per Hour | 420 (7 strokes / min) |
Minimum order quantity: 1 Piece
We hold expertise in offering the superior quality Fully Automatic Brick Making Machine. We have used advanced fly ash brick making mechanism that operates on conveyor feeder and in built vibrators. Further, this machine features complete mild steel construction and superior output capacity.
₹ 3000000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (Bricks Per Hour) | 1500 Bricks |
| Automation Grade | Automatic |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Type | Solid |
| Brand | mixwell |
| Warranty | 1 Year |
| Tolerance | 1 mm |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | fly ash brick and block |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hardic N. Panchal (Business Director)
Hardic Machinery
North Side, 24, Shreeji Ind Estate, Bakrol Bujrang Road, Bakrol, NR. Sankalp Ind Estate
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India